Ostatnie wpisy

Wiertło stopniowe

Wiertło stopniowe. Poznaj jego najważniejsze zastosowania

Wiertło to narzędzie, które posiada każdy majsterkowicz. Wykorzystuje się je również w profesjonalnych warsztatach. Istnieją różne odmiany wierteł, a dużą popularnością cieszy się na przykład wiertło stopniowe DeWalt. Przyjrzyjmy się zatem właściwościom tej grupy osprzętu narzędzi.

Jak działa wiertło stopniowe?

Wiertło stopniowe posiada budowę, która umożliwia pominięcie etapu nawiercania podczas tworzenia otworów posiadających określoną średnicę. Wykorzystuje się je także celem rozwiercania bądź poszerzania wykonanych już otworów. Wyróżnia się ono niestandardową geometrią, a jego dolne oraz pierwsze ostrze nawierca i wywierca otwór. Wskazane jest, aby materiał poddawany obróbce, był cieńszy niż wysokość ostrza.

W przypadku wiertła stopniowego kluczowe znaczenie mają dwa symetrycznie umiejscowione boczne ostrza, stanowiące krawędzie skrawające. Dlatego narzędzia z tej grupy nieco różnią się od standardowych wierteł, a ich pracę przyrównuje się niekiedy do działania frezów. Ponadto wiertło stopniowe DeWalt posiada zeszlifowaną końcówkę wiertła, pozwalającą na natychmiastowe wiercenie, bez konieczności nawiercania i punktowania.

Zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem narzędzi takich jak Milwaukee wiertło stopniowe jest bardzo dokładne wwiercanie się w takiej tworzywa jak blacha, metal, stal szlachetna, a także w tworzywa sztuczne. Ich głównym przeznaczeniem jest wycinanie otworu o średnicy wskazanej na wiertle.

Po przewierceniu materiału na wylot wiertłem stopniowym, pracują wyłącznie jego ostrza boczne. W ten sposób krawędzie otworu zostają poddane automatycznej obróbce. Narzędzie to często wykorzystuje się podczas wiercenia w rurach, a wynika to z faktu, że umożliwia ono przygotowanie otworu bez uprzedniego nawiercania. Co ważne, nie jest on zniekształcony.

Gdzie można nabyć dobrej jakości wiertło stopniowe DeWalt?

Istnieje wiele specjalistycznych sklepów oferujących wysokiej klasy osprzęt, taki jak wiertło stopniowe DeWalt. Wiele z nich prowadzi również sprzedaż internetową. Informacje o tym, gdzie można nabyć dany produkt, na przykład wiertarki Milwaukee, dostępne są też bezpośrednio na stronie producenta.

Przed dokonaniem zakupu warto zrobić rozeznanie na temat interesującego nas narzędzia i jego zastosowania. Większość sklepów oferuje też fachowe doradztwo, z którego warto skorzystać w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości

.

Opublikowano w: Elektronarzędzia, Osprzęt

Zostaw komentarz